اوقات شرعی آنلاین مشهد ، تهران ، اصفهان و...

برای نمایش اوقات شرعی شهر مد نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

دیدگاه شما در مورد اوقات شرعی

captcha
{error}

6دیدگاه
داود در تاریخ ۰۴-۰۶-۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۱۸

سلام میشه اوقات شرعی اهل سنت اضافه کنید.
پنج وقت

محمد در تاریخ ۱۳-۱۱-۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۲

دمتون گرم
اگه میشه اوقاع شرعی اهل سنت هم بزارید

سیدابراهیم میرمرعشی در تاریخ ۱۲-۰۹-۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵

بسیارعالی

معطری در تاریخ ۲۹-۰۴-۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۰

حیف این همه زحمت ولی اوقات شرعی چند کشور پر مسلمان مثل المان را ندارد دستتان را می بوسم

هوشنگ معطری در تاریخ ۲۹-۰۴-۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۷

سلام عزیزان واقعا دستتون درد نکنه همه چیز تمومه 20 ت بیست . خسته نباشید خدا قوت و سلامت باشید اگه بشه اوقات اذان چند کشور خارجی را هم منظور کنید عالی میشود

❤️F.Z❤️ در تاریخ ۰۳-۰۲-۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۳

عالیییییی ? ?

برای نمایش اوقات شرعی چند حرف ابتدای شهر مورد نظر خود را وارد کنید سپس شهرهای مشابه نمایش داده میشود و با انتخاب شهر مورد نظر اوقات شرعی نمایش داده میشود.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

نحوه محاسبه و تعیین اوقات شرعی شیراز ، کرج ، رشت و ...

در کشورهای مسلمان اوقات شرعی از اهمیت خاصی برخوردار است. مسلمانان نمازگذار برای اینکه بدانند در چه ساعتی از روز فرض نماز خود را به جا بیاورند از اوقات شرعی استفاده می کنند. موقعیت خورشید در محاسبه اوقات شرعی اهمیت خاصی دارد چونکه در طول سال حرکت خورشید یکنواخت نیست. علاوه بر طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی نیز در اوقات شرعی نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل محاسبه دقیق اوقات شرعی از قدیم الایام توسط منجمان و ستاره شناسان انجام می شد. در قدیم الایام محاسبه و تعیین دقیق اوقات شرعی امکان پذیر نبوده است اما امروزه به دلیل پیشرفت های تکنولوژی که به وجود آمده است می توان اوقات شرعی را محاسبه کرد.

 

همانطور که در بالا اشاره کردیم اوقات شرعی براساس حرکت خورشید در طول سال محاسبه می شود. در گذشته تصور بر این بوده است که هنگامی مرکز قرص خورشید به 4/19 درجه زیر افق برسد طلوع سپیده اتفاق افتاده است و وقت نماز صبح است. اما بعدها منجمان با رصدهایی که انجام دادن متوجه شدند که مرکز قرص خورشید باید به 7/17 درجه زیر افق برسد که در حال حاضر از این مبنا استفاده می شود. اما وقتی که لبه بالایی قرص خورشید از لبه افق بالا بیاید و در اصطلاح طلوع خورشید اتفاق افتاده است و هوا به سمت روشن شدن می شود. اگر نمازگذار قبل از طلوع خورشید نماز خود را ادا نکرده باشد نماز صبحش قضا شده است.

 

بعد از طلوع، خورشید شروع به بالا آمدن می کند تا به بالاترین حد خود می رسد در این هنگام اذان ظهر شروع خواهد شد. در هنگام اذان ظهر سایه اشیاء و جانداران به حداقل ممکن خواهد رسید و جهت سایه به سمت شمال – جنوب است. وقتی که لبه بالایی قرص خورشید از لبه افق پایین می رود در واقع غروب خورشید اتفاق افتاده است. در هنگام غروب خورشید شما رنگ سرخی را مشاهده خواهید کرد که به آن حمره مشرقیه گفته می شود وقتی که این سرخی کاملا ناپدید می شود اذان مغرب داده می شود.

 

نمایش آنلاین اوقات شرعی شیراز، اصفهان، تهران، مشهد و سایر شهرهای ایران در کیت ست

برای اطلاع از اوقات شرعی شهر خود لازم نیست اطلاعات زیادی را وار کنید. تنها کافی است شهر خود را وارد کنید تا اطلاعات اوقات شرعی (اذان صبح، اذان ظهر، اذان مغرب، طلوع آفتاب، غروب آفتاب، نیمه شب شرعی) شهر خود را مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه تنظیم شهر پیش فرض می توانید شهری که در کادر تایپ کرده اید را به عنوان شهر پیش فرض اوقات شرعی خود تعریف کنید. با کلیک روی لینک های روز بعد و روز قبل شما می توانید مابین اوقات شرعی روزهای سال مورد نظر خود سوئیچ کنید