محاسبه آنلاین معادله درجه دو

برای محاسبه و حل معادله درجه دو، عددهای مورد نظر خود را در فرم زیر وارد کنید.

X2+

X+

= 0

نتیجه معادله

  • -1√=i

دیدگاه شما در مورد محاسبه معادله درجه دو

captcha
{error}

3دیدگاه
فائزه در تاریخ ۲۰-۰۸-۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۲

بسیار عالی، واقعا ممنونم کمک زیادی به من کرد.

mtnhsni در تاریخ ۰۱-۰۸-۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۵

عالی

علی در تاریخ ۱۷-۰۳-۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۴

عالی

عددهای معادله درجه دو را در وارد کنید تا حل معادله درجه دو خودکار انجام و نتیجه نمایش داده شود.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

روش و نحوه حل معادله درجه دو

معادله درجه دو در علوم ریاضیات کاربرد زیادی دارد. برای حل این نوع معادله نیز روش های مختلفی وجود دارد که ساده ترین آن ها استفاده از سرویس آنلاین محاسبه معادله درجه دو می باشد. با کمک این سرویس می توانید نتیجه را تا 20 رقم اعشار هم محاسبه کنید که از آن جهت رسیدن به پاسخ و یا مطمئن شدن از محاسبه خود می توانید استفاده کنید.

 

معادله درجه دو چیست؟ محاسبه و روش حل معادله درجه دو

آشنایی بیشتر با معادله درجه دو در هنگام محاسبه آن برای شما مفید خواهد بود. معادله درجه دو (Quadratic Equation) در ریاضیات به معادلات جبری با فرم عمومی زیر گفته می‌ شود.

ax2 + bx + c = 0

در این معادله، x بیانگر یک عدد متغیر و a و b و c اعداد ثابت و حقیقی با شرط 0≠a هستند. قابل ذکر است که اگر a=0 باشد معادله به یک معادله خطی تبدیل می‌ شود.

 

روش و نحوه حل معادله درجه دو (ماشین حساب معادله درجه دو آنلاین)

برای حل معادله درجه دو، می توان از روش های آزمون و خطا، تجزیه، مربع کامل و.. استفاده کرد. اما به صورت کلی اگر یک معادله درجه دو به شکل معمول یعنی ax2+bx+c=0 باشد، آن را به شکل زیر حل می کنیم که به دو جواب خواهیم رسید.

x = b ± b 2 4 a c 2 a

قابل ذکر است که در صورتی که اگر b2-4ac کوچکتر از صفر باشد معادله جواب حقیقی ندارد و در صورتی که برابر صفر باشد دو حل به یک حل تبدیل شده و گفته می‌شود معادله یک ریشه مضاعف دارد. اگر هم بزرگتر از صفر باشد، دو ریشه داریم.

 

روش حل معادله درجه دو با ماشین حساب مهندسی

شما می توانید از ماشین حساب مهندسی که قابلیت محاسبه معادله دارد نیز برای محاسبه معادله درجه دو استفاده کنید. این کار برای ماشین حساب های مختلف متفاوت بوده و باید به دفترچه آن مراجعه کنید. اما به صورت کلی ابتدا باید دکمه MODE را فشار دهید. سپس به دنبال گزینه EQN باشید. پس از انتخاب آن، لیستی از معادلات قابل حل توسط ماشین حساب را خواهید دید. معادله درجه دوم را در لیست پیدا و انتخاب کنید. بعد از این کار ماتریسی را خواهید دید که باید ضرایب معادله را به ترتیب از چپ به راست وارد ماشین حساب کنید. بعد از پر کردن ماتریس، با زدن دکمه = پاسخ برای شما نمایش داده می شود. قابل ذکر است که با فشار دادن دفعه اول = شما ریشه اول را خواهید دید و با فشار دادن دفعه دوم دکمه = ریشه دوم به نمایش گذاشته می شود.

 

روش حل معادله درجه دو با استفاده کیت ست

با اینحال ساده ترین روش حل، استفاده از سرویس آنلاین محاسبه نتیجه معادله درجه دو کیت ست می باشد. کافیست تا در باکس های مشخص شده، مقادیر a و b و c را وارد کنید. سپس نتیجه به صورت خودکار به شما نمایش داده می شود که می توانید آن را تا 20 رقم اعشار هم محاسبه کنید.

به طور مثال فرض کنید که یک معادله درجه دو 5x2+6x+1=0 دارید و می خواهید پاسخ آن را از طریق سرویس محاسبه آنلاین نتیجه معادله درجه 2 مشخص کنید. برای این کار کافیست تا ضریب ها را یعنی 5 در قسمت اول، 6 در قسمت دوم و 1 را در قسمت سوم سایت وارد کنید. به این ترتیب با نتیجه معادله یعنی دو پاسخ -0.2 و -1 مواجه می شوید.

 

نظرات و پیشنهادات شما؟

در نهایت پس از محاسبه نتیجه معادله درجه دو آنلاین، می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود در این زمینه را در دیدگاه محاسبه معادله درجه دو با ما در میان بگذارید.