محاسبه آنلاین نمره Overall آزمون آکادمیک و جنرال IELTS

برای محاسبه ‌‌‌نمره Overall آزمون IELTS اطلاعات فرم زیر را تکمیل کنید.

نتیجه محاسبه

دیدگاه شما در مورد محاسبه نمره آزمون IELTS

captcha
{error}

با انتخاب نمره هر کدام از مهارت های reading, speaking, writing , listening نمره نهایی Overall band score به صورت خودکار محاسبه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

محاسبه نمره Overall Band Score آزمون آکادمیک و جنرال IELTS

نحوه محاسبه نمره آیلتس به‌صورت دقیق

 

فرم گزارش نتایج آزمون (Test Report Form) شما، نمره‌ی کل و نمرات بخش‌های شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking) را نشان می‌دهد. محاسبه گر نمره آیلتس (IELTS Calculator ) کیت ست این امکان را به شما می‌دهد تا بصورت آنلاین امکان تخمین نمره آیلتس خود را داشته باشید.

محاسبه نمره کل آیلتس (Overall Band Score)

نمره‌ی کل آزمون IELTS، میانگین نمرات چهار بخش است و به نزدیکترین نمره یا به اصطلاح Band صحیح یا نیم نمره گرد می‌شود. نمرات بخش‌ها با وزن‌دهی مساوی محاسبه می‌شوند. این بدان معناست که هر بخش به اندازه‌ی یکدیگر اهمیت دارد و تاثیر یکسانی در نمره‌ی کل باند می‌گذارند.

به عبارت دیگر، برای محاسبه‌ی نمره‌ی کل، نمرات بخش‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه جمع‌آوری شده و سپس تقسیم بر چهار می‌شوند تا میانگین آنها محاسبه گردد. نتیجه‌ی این میانگین به نزدیکترین عدد صحیح یا نیم نمره گرد می‌شود تا محاسبه نمره آیلتس شما انجام شود.

برای مثال به تخمین نمره در جدول نمره دهی آیلتس پایین توجه کنید:

شنیداری

خواندن

نوشتاری

مکالمه

میانگین نمره چهار مهارت (جمع کل نمره چهار مهارت تقسیم بر چهار)

نمره نهایی

شرکت کننده 1

6.5

6.5

5.0

7.0

6.25

6.5

شرکت کننده 2

4.0

3.5

4.0

4.0

3.875

4.0

شرکت کننده 3

6.5

6.5

5.5

6.0

6.125

6.0

 

اگر میانگین نمرات چهار بخش به اعشار 0.25 ختم شود، نمره‌ی کل به نیم نمره بعدی گرد می‌شود. به عبارت دیگر، اگر اعشار میانگین نمرات بخش‌ها 0.25 باشد، نمره‌ی کل به بالای نیم نمره بعدی تغییر می‌کند.

همچنین، اگر میانگین نمرات چهار بخش به اعشار 0.75 ختم شود، نمره‌ی کل به بالای نمره کل بعدی گرد می‌شود. به عبارت دیگر، اگر اعشار میانگین نمرات بخش‌ها 0.75 باشد، نمره‌ی کل به نمره کل بعدی گرد می‌شود.

 

این نظام گردش نمره، به منظور اعتبار و عدالت در نمره‌دهی IELTS به‌کار گرفته می‌شود تا افراد با نمرات نزدیک به نمرات یا باند‌های بالاتر، به‌صورت مناسب مورد توجه قرار گیرند و نمره‌ها به درستی و دقت، به‌صورت کامل گزارش شوند.

نحوه محاسبه نمرات بخش‌های آیلتس

همانطور که ذکر شد، آزمون IELTS شامل چهار بخش مختلف است که بصورت جداگانه برگزار شده و در آخر، نمرات این چهار بخش جمع و تقسیم بر 4 می‌شود. این بخش ها در امتحان آیلتس شامل:

·       آزمون شنیداری (Listening)

·       آزمون خواندن (Reading)

·       آزمون نوشتن (Writing)

·       آزمون مکالمه (Speaking)

می‌شوند. در ادامه به بررسی هر کدام از این بخش ها و نحوه تخمین نمره آیلتس می‌پردازیم.

بخش شنیداری (Listening)

آزمون شنیداری IELTS شامل 40 سوال است. هر پاسخ صحیح با یک نمره امتیاز داده می‌شود. نمرات از 40 به مقیاس نه نمره‌ای IELTS تبدیل می‌شوند. نتایج به صورت نمره‌های کامل و نیم نمره‌ای گزارش می‌شوند.

بخش خواندن (Reading)

آزمون خواندن IELTS هم شامل 40 سوال است. هر پاسخ صحیح با یک نمره امتیاز داده می‌شود. نمرات از 40 به مقیاس نه باندی IELTS تبدیل می‌شوند. نتایج به صورت باند‌های کامل و نیم‌باندی گزارش می‌شوند.

آزمون‌های خواندن دانشگاهی و آموزش عمومی (General Training) بر روی همان مقیاس نمره‌دهی ارزیابی می‌شوند. تفاوت بین این دو آزمون مربوط به نوع ژانر یا نوع متن است. با این حال، آزمون‌های خواندن دانشگاهی ممکن است شامل متونی با واژگان دشوارتر یا پیچیدگی بیشتر باشند. معمولاً برای کسب یک نمره‌ی مشخص در آزمون خواندن آموزش عمومی، تعداد بیشتری از سوالات باید به‌صورت صحیح پاسخ داده شود.

جداول زیر نشان می‌دهند میانگین تعداد نمرات مورد نیاز برای کسب یک نمره خاص در بخش‌های شنیداری، خواندن دانشگاهی و خواندن عمومی است. لطفاً توجه داشته باشید که تعداد دقیق نمرات مورد نیاز برای کسب این باندها، اندکی در نسخه‌های مختلف آزمون متفاوت خواهد بود.

 

·      خواندن
  

نمره