محاسبه محیط، مساحت و قطر مربع

برای محاسبه مساحت، محیط و قطر مربع اطلاعات فرم زیر را وارد کنید.

نتیجه محاسبه

  • مساحت Area:
  • محیط Perimeter:
  • قطر Diagonal:

دیدگاه شما در مورد محاسبه محیط و .. مربع

captcha
{error}

2دیدگاه
آیناز در تاریخ ۱۹-۰۹-۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۳۸

خوب

ثابت در تاریخ ۰۸-۰۷-۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۸

بادرود واحترام ، مطالبتان عالی وارزشمنداست ????????????

برای محاسبه آنلاین فقط کافی است طول یک ضلع مربع را وارد کنید و سپس مساحت، محیط و قطر مربع به صورت آنلاین محاسبه و در قسمت نتیجه نمایش داده می شود.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

روش حل فرمول محیط، مساحت و قطر مربع

مربع شکلی است که چهار ضلع و چهار گوشه دارد. اضلاع مربع با هم برابر هستند. علاوه بر این، زوایای آن نیز با هم مساوی هستند و تمامی زوایای آن 90 درجه‌ای هستند. اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می‌شوید که بسیاری از اجسام، لوازم و... به شکل مربع هستند. شاید اتاق شما یک مربع بزرگ باشد. ممکن است میز کارتان مربع باشد. به همین دلیل ممکن است به اندازه محیط، مساحت و قطر آن نیاز پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر بخواهید برای اتاق خود یک فرش تهیه کنید که تمامی کف آن را بپوشاند. در این حالت به این موارد نیاز پیدا خواهید کرد. روش‌های مختلفی برای محاسبه مساحت، محیط و اندازه قطر مربع وجود دارد. در این مقاله به چیستی محیط، مساحت و قطر مربع می‌پردازیم و سپس راحت‌ترین راه محاسبه این موارد را که استفاده از با ابزار آنلاین کیت ست است، توضیح می‌دهیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

محیط چیست؟ نحوه محاسبه محیط مربع

اگر اندازه دور یک شکل را محاسبه کنید، محیط یا پیرامون آن را به دست آورده‌اید. فرض کنید می‌خواهید مسافت دور یک خانه را محاسبه کنید. در این حالت باید محیط آن را حساب کنید. در واقع، برای محاسبه محیط یک شکل باید اندازه تمامی اضلاع آن را با هم جمع ببندید. در مربع تمامی اضلاع به یک اندازه هستند. در نتیجه محیط مربع به شکل زیر محاسبه می‌شود:

فرمول اول:

ضلع + ضلع + ضلع + ضلع = محیط مربع

فرمول دوم:

4 × ضلع مربع  = محیط مربع

با داشتن اندازه قطر مربع هم می‌توانید محیط آن را محاسبه کنید. در این روش باید به صورت زیر عمل کنید:

قطر × √2 × 2 = محیط مربع

 

مساحت چیست؟ نحوه محاسبه مساحت مربع

منظور از مساحت یک شکل، اندازه سطح آن است. در واقع، وقتی شما محدوده داخلی مربع را حساب کنید، مساحت آن را به دست آورده‌اید. برای محاسبه مساحت مربع می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

خودش × یک ضلع = مساحت مربع

فرض کنید اندازه ضلع مربعی 5 باشد. شما باید 5 را در 5 ضرب کنید. مساحت این مربع، 25 می‌شود.

امکان محاسبه محیط مربع از روی مساحت آن هم وجود دارد:

4 ÷محیط مربع = ضلع مربع

خودش × یک ضلع = مساحت مربع

حال شما اندازه ضلع مربع دارید و می‌توانید با ضرب این عدد در خودش، مساحت مربع را به دست آورید.

روش دیگری هم این است که با استفاده از اندازه قطر مربع این کار را انجام دهید:

2 ÷ (خودش × قطر) = مساحت مربع

 

قطر چیست؟ نحوه محاسبه قطر مربع

قطر مربع خطی است که از یک گوشه آن به گوشه دیگر کشیده می‌شود. با این کار دو مثلث تشکیل می‌شود. دو مثلث تشکیل شده از این قطر با هم برابر هستند. یک مربع دو قطر دارد که یکدیگر را قطع می‌کنند و اندازه آن‌ها با هم برابر است. اندازه هر قطر مربع از اندازه ضلع همان مربع بزرگ‌تر است. وقتی دو قطر مربع را بکشید، چهار زاویه 90 درجه در قسمت میانی و جایی که قطرها یکدیگر را قطع می‌کنند، ایجاد می‌شود.

با استفاده از روش زیر می‌توانید اندازه قطر مربع را محاسبه کنید:

ضلع مربع 2 = قطر مربع

 

روش محاسبه آنلاین محیط، مساحت و قطر مربع

برای این که بتوانید اندازه مساحت، قطر و محیط مربع را محاسبه کنید، کافی است اندازه یک ضلع آن را داشته باشید. با استفاده از ابزار آنلاین محاسبه مساحت، محیط و قطر مربع کیت ست می‌توانید تمامی محاسبات لازم برای مربع بدون دردسر انجام دهید. دیگر نیازی نیست از فرمول‌های مختلف یا ماشین حساب استفاده کنید و اعداد را در آن‌ها جای گذاری کنید.

برای استفاده از ابزار آنلاین محاسبه محیط، مساحت و قطر مربع کیت ست در کادر «طول یک ضلع»، اندازه ضلع مربع موردنظر خود وارد کنید. حال روی دکمه آبی رنگ «محاسبه» کلیک کنید. در بخش «نتیجه محاسبه» که پایین‌تر قرار دارد، می‌توانید اندازه محیط، مساحت و قطر مربع را مشاهده کنید. با کلیک روی دکمه سبز رنگ «کپی» که جلوی سه مقدار مساحت، محیط و قطر قرار دارد، می‌توانید اعداد را به سادگی کپی کنید و سپس در جای دیگری Paste کنید.

 

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب ابزار محاسبه محیط، مساحت و قطر مربع کیت ست را معرفی و بررسی کردیم. آیا موفق شدید محاسبات موردنظر خود را انجام دهید؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در این زمینه در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.