محاسبه آنلاین درصد خطا بین دو عدد

برای محاسبه درصد خطا دو عدد، دو عدد را در فرم زیر وارد کنید.

نتیجه

درصد خطا = 15

دیدگاه شما در مورد محاسبه درصد خطا

captcha
{error}

با وارد کردن کردن عددهای مورد نظر خود محاسبه درصد خطا به صورت انجام و نمایش داده می شود. همچنین میتوانید این کار را برعکس و با وارد کردن درصد نتیجه و عدد انجام دهید.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

روش و فرمول محاسبه درصد خطا بین دو عدد

اگر نیاز باشد تا مقداری را تخمین بزنید و یا آن را اندازه گیری کنید، برای این که با مقدار خطایی که رخ داده است آشنا شوید، به محاسبه درصد خطا نیاز خواهید داشت. برای محاسبه درصد خطا می توان از فرمول های خاصی استفاده کرد. سرویس محاسبه آنلاین درصد خطا بین دو عدد کیت ست نیز این فرآیند را به صورت ساده و بدون نیاز به محاسبه در دسترس شما قرار خواهد داد.

 

درصد خطا چیست؟ سرویس آنلاین حساب کردن درصد خطا دو عدد

گاهی اوقات ما سعی می کنیم که با انجام اندازه گیری های مکرر، یک اندازه خاص را تخمین بزنیم. اما مقدار محاسبه شده ممکن است با مقدار مشاهده شده متفاوت باشد و این دو مقدار با هم متفاوت باشند. در این زمان با محاسبه درصد خطا می توان با مقدار اختلاف و خطای موجود آگاه شد و آن را مقایسه و بررسی کرد.

 

روش و فرمول محاسبه درصد خطا بین دو عدد

برای محاسبه درصد خطا بین دو داده از یک فرمول استفاده می شود. برای این کار باید ابتدا مقدار صحیح را از مقدار مشاهده شده منها کنیم. سپس نتیجه را بر مقدار صحیح تقسیم کرده و برای تبدیل آن به درصد، مجموع را در صد ضرب کنیم. به فرمول زیر توجه کنید.

درصد خطا = 100 × مقدار صحیح ÷ (مقدار مشاهده شده – مقدار صحیح)

 

برای این که بهتر فرمول را درک کنید، از یک مثال ساده استفاده می کنیم. فرض کنید که اقدام به محاسبه سرعت صوت کرده اید و حال می خواهیم درصد خطای محاسبه سرعت صوت را بررسی کنیم. برای این کار اثبات شده است که سرعت صوت در هوا با دمای 20 درجه سانتی گراد، 343 متر بر ثانیه است. اما ما با اندازه گیری این کار به نتیجه 329 متر بر ثانیه می رسیم. حال می خواهیم بدانیم که درصد خطای محاسبه ما چقدر بوده است؟ برای این کار مقادیر را طبق توضیح ذکر شده در فرمول قرار می دهیم.

(343 - 329) ÷ 343 × 100 = 4.082%

طبق محاسبه انجام داده شده، مقدار خطای محاسبه ما 4.082% بوده است.

 

نحوه استفاده از سرویس آنلاین محاسبه درصد خطای اندازه نسبی و ... کیت ست

استفاده از ابزار حساب کردن درصد خطای اندازه گیری شده کیت ست بسیار ساده می باشد. شما فقط کافیست تا مقدار صحیح و مقدار اندازه گیری یا مشاهده شده را در باکس های مربوطه وارد کنید. سپس با کلیک روی محاسبه، درصد خطا بین دو عدد وارد شده برای شما محاسبه شده و نمایش داده می شود.

 

خطای نسبی و خطای استاندارد میانگین (ماشین حساب درصد خطای آنلاین)

در روش محاسبه خطا، دو نوع خطای نسبی و خطای استاندارد داریم. نتیجه مثال حل شده قبلی، یک درصد خطای نسبی می باشد اما تفاوت این دو چیست؟ خطای نسبی تفاوت مقدار مشاهده شده و مقدار واقعی است که می توانید آن را با فرمول ذکر شده محاسبه کنید. اما خطای استاندارد مقداری است که می تواند برای مجموعه ای از داده ها استفاده شود. این اصطلاح آماری است که صحت و سقم یک نمونه از کل جمعیت را توصیف می کند. به عبارت دیگر، برای برآورد میزان نزدیکی میانگین نمونه به میانگین جمعیت از آماره ای به نام خطای استاندارد میانگین (Standard Error یا SE) استفاده می کنیم که فرمول آن برابر با تقسیم انحراف استاندارد بر جذر تعداد کل نمونه می باشد.

 

نظرات و پیشنهادات شما؟

حال که مقدار درصد خطا دو عدد مورد نظر خود را به سادگی محاسبه کردید، می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود در این زمینه را در دیدگاه ابزار محاسبه درصد خطا آنلاین با ما به اشتراک بگذارید. همینطور در صورتی که این ابزار برای شما کاربردی و مفید بوده است برای توسعه آن و همینطور سایر ابزار ها با حمایت مالی ما را در این راه همراهی کنید.