محاسبه آنلاین جذر اعداد

برای محاسبه جذر یک عدد، عدد مورد نظر خود را وارد کنید.

نتیجه جذر

دیدگاه شما در مورد محاسبه جذر

captcha
{error}

برای محاسبه جذر عدد در فرم محاسبه عدد مورد نظر را وارد کنید تا نتیجه محاسبه جذر نمایش داده شود.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

روش و نحوه محاسبه جذر یک عدد

محاسبه جذر عدد اغلب در هنگام حل معادله هایی مانند درجه دوم و.. مورد استفاده قرار می گیرد. برای محاسبه جذر یا ریشه دوم، روش های مختلفی وجود دارد اما ساده ترین آن ها استفاده سرویس محاسبه آنلاین جذر اعداد کیت ست می باشد. در سرویس آنلاین جذر اعداد شما می توانید به سادگی با وارد کردن یک عدد، جذر آن را مشخص کنید.

 

جذر اعداد چیست؟ محاسبه جذر آنلاین بدون برنامه

حال که در حین محاسبه جذر عدد به صورت آنلاین هستید، آشنایی با بیشتر با مفهوم جذر خالی از لطف نخواهد بود. در ریاضیات، ریشه دوم یا جذر یا رادیکال (به انگلیسی: Square Root) یک عدد حقیقی غیرمنفی x است که به صورت x√ نشان داده می‌ شود و نتیجه آن عددی حقیقی غیر منفی است که مجذورش (عدد حاصل از ضرب یک عدد در خودش) برابر x است.

برای مثال، جذر عدد 16 برابر 4 است (به صورت نمایش4=16√ می‌یابد) زیرا داریم: 16 = 4×4 = 4²

 

نماد جذر چیست؟ ماشین حساب محاسبه جذر آنلاین

نماد ریشه دوم √ برای اولین بار در قرن شانزدهم استفاده شد. به نظر می‌رسد که این علامت از حرف کوچک r برگرفته شده‌است، که بیانگر واژه لاتین Radix به معنای ریشه است.

 

تعداد جواب های جذر یا ریشه دوم

برا محاسبه آنلاین مقدار دقیق جذر آنلاین عدد بهتر است بدانید که طبق قانون بنیادی جبری، دو جواب برای ریشه دوم یک عدد وجود دارد. برای هر عدد حقیقی مثبت دو جواب برای ریشه دوم وجود دارد که این دو جواب عددی هستند که یک بار منفی و یک بار مثبت است (به شکل ± x ). این دو جواب در ریشه دوم عدد صفر با هم یکی هستند.

ریشه دوم اعدادی که مربع کامل نیستند همواره عددی گنگ است، یعنی اعداد را نمی ‌توان به صورت کسری از دو عدد صحیح گویا کرد. برای مثال، 2√ را نمی‌توان دقیقاً به صورت m/n نوشت، که در آن n و m اعدادی صحیح هستند. در هر حال این عدد اندازه قطر مربعی به ضلع یک است. از مدت‌های گذشته، عدد 2√ را عددی گنگ می‌دانستند و آن را به فیثاغورث نسبت می‌دادند.

 

روش و نحوه محاسبه جذر یک عدد

امروزه روش‌های بسیاری برای محاسبه ریشه دوم وجود دارد، بعضی از آن‌ها را می‌توان بر روی کاغذ انجام داد و بعضی از آن‌ها هم با ماشین، البته همه ماشین‌حساب‌ها دارای دکمه رادیکال نیستند. اغلب برای حساب کردن ریشه دوم از بعضی برنامه‌ های صفحه‌گسترده کامپیوتر و برخی دیگر از نرم ‌افزارها استفاده می‌ شود. نرم‌افزارهای کامپیوتری قابلیت محاسبه توابع نمایی و لگاریتم طبیعی را دارند و با استفاده از آن ریشه دوم x را محاسبه می ‌نمایند، به شکل زیر:

x = e 1 2 l n

 

برای محاسبه ریشه دوم می‌توان از خط‌کش مهندسی یا جدول لگاریتم کمک گرفت. رایج‌ترین روش محاسبه ریشه دوم بر روی کاغذ، استفاده از روش بابلی است. این روش از یک عملیات ساده استفاده می‌کند، و هر چه این روش را بیشتر انجام دهید به جواب نزدیک‌تر خواهید شد. به طور مثال برای پیدا کردن r، ریشه دوم عدد x باید دستورالعمل زیر را انجام دهید:

1- عددی تصادفی انتخاب کنید که اگر به توان دو برسد به عدد x نزدیک ‌تر باشد. (بهترین عدد، نزدیک‌ترین عدد کمتر از x است)

2- جای r را با میانگین r و x / r عوض کنید.

3- مراحل ۲ و ۳ را تکرار کنید.

 

روش محاسبه جذر آنلاین

اما ذکر همه این فرآیند برای آشنایی شما بود و برای محاسبه جذر عدد نیازی به طی این مراحل نخواهید داشت. بلکه کافیست تا در سرویس حساب کردن جذر عدد آنلاین کیت ست، عدد خود را وارد کنید تا بلافاصله جذر آن را در قسمت نتیجه جذر مساهده کنید.

 

نظرات و پیشنهادات شما؟

حال که مقدار جذر عدد مورد نظر خود را به دست آوردید، می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود در این زمینه را در دیدگاه ابزار محاسبه جذر آنلاین، با ما به اشتراک بگذارید.