محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل

برای محاسبه مساحت، محیط و قطر مستطیل اطلاعات فرم زیر را وارد کنید.

نتیجه محاسبه

  • مساحت Area:
  • محیط Perimeter:
  • قطر Diagonal:

دیدگاه شما در مورد محاسبه محیط و .. مستطیل

captcha
{error}

1دیدگاه
شاهی در تاریخ ۲۴-۰۵-۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۸

سلام، محیط و مساحت را جا به جا نشان میدهد

--------------------------------
کیت ست: با سلام، با تشکر از شما اصلاح شد.

برای محاسبه فقط کافی است طول و عرض مستطیل وارد کنید و سپس مساحت، محیط و قطر مستطیل به صورت آنلاین محاسبه و در قسمت نتیجه نمایش داده می شود.

به اشتراک بگذارید

نمایش ابزار در سایت شما

روش حل فرمول محیط، مساحت و قطر مستطیل

مستطیل یک چهار ضلعی نامنظم است که دارای چهار زاویه نود درجه است. ضلع‌های رو به رویی آن به یک اندازه و موازی هستند. در زندگی ما لوازم، زمین‌ها و... زیادی وجود دارند که به شکل مستطیل هستند و ممکن است مدام به اندازه محیط، مساحت و قطر آن‌ها نیاز پیدا کنیم. محاسبه این موارد کاربردهای فراوانی دارد و در زندگی روزمره ما استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف مساحت، محیط و اندازه قطر مستطیل را محاسبه کنید. در ادامه به بررسی چگونگی حل فرمول محیط، مساحت و قطر مستطیل می‌پردازیم و نحوه محاسبه ساده آن را با ابزار آنلاین کیت ست توضیح می‌دهیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

 

محیط چیست؟ نحوه محاسبه محیط مستطیل

به اندازه دور یک شکل، محیط یا پیرامون گفته می‌شود. برای این که بتوان مسافت دور یک زمین، یک خانه، یک کشور و... را محاسبه کرد، باید محیط آن را به دست آورد. برای محاسبه محیط مستطیل باید طول و عرض آن را با هم جمع کنید. سپس حاصل آن را در عدد 2 ضرب کنید. در واقع فرمول‌های محاسبه محیط مستطیل به شکل زیر است:

  • فرمول اول: (طول + عرض) 2 = محیط مستطیل
  • فرمول دوم: (عرض × 2) + (طول × 2) = محیط مستطیل
  • فرمول سوم: عرض + عرض + طول + طول = محیط مستطیل

 

مساحت چیست؟ نحوه محاسبه مساحت مستطیل

منظور از مساحت اندازه درونی یک شکل است. پس منظور از مساحت مستطیل، اندازه سطح آن است، یعنی بخشی که درون اضلاع مستطیل قرار دارد. مساحت این شکل کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید برای اتاقی مستطیل شکل فرش خریداری کنید، باید مساحت آن را بدانید. برای این که بتوانید مساحت مستطیل را محاسبه کنید، باید اندازه طول و عرض آن را ضربدر هم کنید. در واقع، باید از فرمول زیر برای انجام این کار استفاده کنید:

عرض × طول = مساحت مستطیل

 

قطر چیست؟ نحوه محاسبه قطر مستطیل

قطر مستطیل پاره‌خطی است که از یک گوشه آن به گوشه رو به رویی کشیده می‌شود. با توجه به این که مستطیل چهار زاویه قائمه یا چهار گوشه دارد، می‌توان دو قطر برای آن کشید؛ زیرا برای کشیدن قطر این شکل باید یک رأس را به رأس دیگر وصل کنیم. دو قطر مستطیل نیز به یک اندازه هستند. اگر هر دو قطر یک مستطیل را بکشید، از وسط یکدیگر را قطع می‌کنند اما عمود بر هم نیستند. دانستن اندازه قطر کاربردهای زیادی دارد. برای محاسبه اندازه طول، عرض، محیط، مساحت و... می‌توان از اندازه قطر نیز استفاده کرد. اندازه قطر مستطیل را با «قضیه فیثاغورس» می‌توان محاسبه کرد:

2 طول مستطیل + 2 عرض مستطیل = 2 قطر مستطیل

پس از قرار دادن مقادیر لازم در فرمول، باید جذر قطر را به دست آورید تا بتوانید اندازه واقعی قطر مستطیل را داشته باشید.

 

روش محاسبه آنلاین محیط، مساحت و قطر مستطیل

برای این که بتوانید اندازه مساحت، قطر و محیط مستطیل را محاسبه کنید، کافی است اندازه طول و عرض آن را داشته باشید. دیگر نیازی نیست از فرمول‌های مختلف یا ماشین حساب استفاده کنید. با استفاده از ابزار آنلاین محاسبه مساحت، محیط و قطر مستطیل کیت ست می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

در کادر مربوط به «عرض یا Width» اندازه عرض و در کادر مربوط به «طول یا Length» اندازه طول آن مستطیل را وارد کنید. پس از این کار، روی دکمه آبی رنگ «محاسبه» کلیک کنید. در بخش پایین‌تر و «نتیجه محاسبه» می‌توانید اندازه محیط، مساحت و قطر آن را مشاهده کنید. با کلیک روی دکمه سبز رنگ «کپی» که جلوی هر مقدار قرار دارد، می‌توانید اعداد را کپی و در جای دیگری Paste کنید.

 

نظرات و پیشنهادات شما

در این مطلب ابزار محاسبه محیط، مساحت و قطر مستطیل کیت ست را معرفی کردیم. آیا موفق شدید محاسبات مدنظر خود را انجام دهید؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در این زمینه در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.